Szolgáltatások
Újgenerációs hálózattechnológiákA hálózatok jövője, így az 5G mobilhálózatok alapja is a felhő alapú technológiák, jellemzően az SDN, NFV és Kubernetes alapú megoldások. Munkatársaink Magyarországon egyedülálló tudással rendelkeznek, a technológiák PhD fokozattal rendelkező szakértői, valamint úttörői ezen alkalmazások elterjedésének a gyakorlatban.
Open NetworkING Foundation tagság
2021-ben a kelet-közép-európai régióból elsőként csatlakoztunk az Open Networking Foundation szervezethez. Az ONF egy szolgáltatók által vezetett konzorcium, aminek célja a hálózati infrastruktúra és az operátorok üzleti modelljeinek gyökeres transzformációja. Az ONF ernyőszervezetként olyan projekteket hoz létre, amelyek nyílt forráskódú megoldásokkal forradalmasítják a telekommunikácós iparágat.
Az elmúlt 10 évben a hálózatok területén történt disztruptív innovációk szinte mind az ONF közreműködésével hódították meg a piacot.
Célunk, hogy a régióban is bevezessük ezeket az innovatív megoldásokat a vállalati 5G, edge computing, IoT, valamint az SDN alapú hálózatok területein.
Tradicionális hálózattechnológia korlátai:
Az olyan új trendeknek köszönhetően, mint az Internet of Things és a Cloud Computing, a hálózatok fejlődése fordulóponthoz érkezett. Az elmúlt 25 évben a hálózatok sebessége exponenciálisan növekedett (10 Mbit Ethernettől a manapság már elérhető 100 Gbit Ethernetig), mégis a hálózatok feletti kontroll és menedzsment technikák szinte teljesen ugyanazok maradtak, mint amik az 1990-es évek elején voltak.
A hálózat működésének protokolljai az egyes hardverekbe külön vannak kódolva
Egy új funkció hozzáadása a hálózatokhoz a hardver termékek ciklusától függ, ami akár több évig is eltarthat
Szinte lehetetlen egy hálózatba teljesen az ügyfél igényeinek megfelelő szolgáltatásokat programozni
Rendkívül összetett és bonyolult feladat az esetleges hibák megtalálása és kijavítása
Sürgősen megoldandó probléma esetén is akár napokig is eltarthat a probléma gyökerének felfedezése, és orvosolása
A különböző gyártók eszközei (pl.: Cisco, Juniper, HP) szinte alig tudnak egymással együttműködni, így a felhasználók kénytelenek mindig ugyanattól a gyártótól új eszközöket rendelni.
Emiatt a gyártók alkupozíciója erősebb, és összességében költségesebb rendszereket építenek ki.
Mi a Software Defined Network (SDN)?
2008-ban az amerikai Stanford Egyetemen teljesen újratervezték a hálózatok építésének alapelveit, melyben a hálózatok fölötti kontrolt egy központi szoftver alkalmazásba helyezték, ez lett az úgynevezett Software Defined Networking (SDN) alapelv. Az elmúlt évtizedben terjedt el rohamosan, miután a Facebook, Google, Microsoft és Amazon adatközpontjainak hálózatai is SDN alapon működnek.
SDN előnyei:
- A hálózat működését egy szoftver irányítja, melybe akár napok alatt teljesen testreszabható szolgáltatásokat lehet programozni
- Hardver platformtól független
- Költséghatékony
Mi a Network Function Virtualization (NFV)?
Az NFV-ben minden egyes specializált hálózati funkció, ami eddig külön hálózati dobozokban futott (pl.: tűzfal, load balancer, VPN berendezések, stb.), a jövőben konténerekben futnak általános (tipikusan x86 alapú) szervereken. Ma már olyan nagy szolgáltatók telepítenek Kubernetes alapú NFV megoldásokat, mint az AT&T, a Verizon és az SK Telecom.
NFV előnyei:
- Nyílt forráskódú platformokon futtatható, mint például Kubernetes vagy OpenStack
- Általános adatközponttal helyettesíthető, rengeteg hardver platformot képes kiváltani, ezáltal gyártófüggetlen megoldás
- Az üzemeltetés homogén és egységes
Miért jó ezen újgenerációs hálózattechnológiákat együttesen alkalmazni?
Radikálisan innovatív hálózati szolgáltatások is lehetségessé válnak, csak az ügyfél elképzelései szabnak határt.
Egy fejlesztési ciklus komplexitástól függően akár néhány hét alatt is megvalósulhat.
Az ügyfél számára egy új szolgáltatás létesítése mindössze néhány percet vesz igénybe, külön emberi beavatkozás nélkül. Ezáltal valódi önkiszolgáló rendszereket hozunk létre.
A szoftveres működés miatt a szolgáltatások paraméterei igény szerint skálázhatóak minden irányba, legyen szó akár időbeli vagy méretbeli testre szabhatóságról.
A hálózat egésze átlátható és mérhető egy központi rendszeren keresztül, így a hibajavítási idő drasztikusan csökken.
A központi szoftveres kontroll miatt a hálózatbiztonság egységesen és könnyen auditálható.
A beruházási és működtetési költség számottevően alacsonyabb a tradicionális technológiákhoz viszonyítva.